Świebodzin – weekend z wyciszeniem


Miasto i gmina Świebodzin położone są w centralnej części woj. lubuskiego, w bezpośrednim otoczeniu skrzyżowania głównych szlaków komunikacyjnych Polski tj. autostrady A2 (komunikującej Europę zachodnią z Warszawą) oraz trasą szybkiego ruchu S3 (biegnącą ze Świnoujścia na południe). Przez Świebodzin przebiega również ważna magistrala kolejowa E-20. Pod względem usytuowania geograficznego m. i gm. Świebodzin leżą w obszarze Pojezierza Lubuskiego.

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – rzeźba wzniesiona w 2010 roku, według projektu Mirosława Pateckiego, przedstawia Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata. Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m).

Masa konstrukcji szacowana jest na ponad 440 ton. Forma rzeźby nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest o 3 metry wyższa. Wysokość samej statui wraz z koroną jest aż o 6 m większa. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie jest jednym z siedmiu sanktuariów w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Współczesna świątynia wybudowana została w latach 90-tych XX wieku. W 1994 r. wmurowano kamień węgielny pod jej budowę. Kościół poświęcono w 1998 r.

Warto zobaczyć

• Ratusz
• Kościół pw. św. Michała Archanioła
• Zamek
• Obwarowania miejskie
• Kościół pw. NMP Królowej Polski
• Ławeczka Czesława Niemena

 


Urząd Miejski w Świebodzinie

ul. Rynkowa 2
66-200 Świebodzin
tel.: +48 68 475 08 80
poczta@um.swiebodzin.pl
www.swiebodzin.euGALERIA