Rokitno – weekend z wyciszeniem


Rokitno – miejscowość położona jest 12 km na północ od Międzyrzecza. To urokliwe miejsce przy trasie Poznań – Gorzów Wielkopolski pośród pól, lasów i pagórków. Odnajdziemy tam górujące nad nią wieże barokowej świątyni, majestatycznie, lecz przyjaźnie witające wszystkich, którzy pragną zobaczyć jej największy skarb – Cudowny Wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, a także usłyszeć historie tych, których Pani Rokitniańska przez wieki wysłuchiwała i obdarzała wieloma łaskami. W Rokitnie parafia istniała już w XII w. W 1333 r. powstał pierwszy drewniany kościół. Był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. Wieś miała obowiązki lenne wobec cystersów z Bledzewa. W XVIII w. wybudowano murowaną świątynię, którą możemy podziwiać do dziś.

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie Kościół pw. Matki Bożej Rokitniańskiej

Kościół został wyniesiony do rangi Bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II w 2001 r. Zaprojektował go królewski architekt Karol Marcin Frantz. Miał on zastąpić drewniany kościół, który nie był wystarczająco duży, by pomieścić wciąż rosnącą rzeszę pielgrzymów przybywających do Cudownego Obrazu. Budowę Bazyliki rozpoczęto w 1705 r. Początkowo miała stanąć na wzniesieniu nieopodal wsi, do dziś zwanym Górą Kościelną. Ostatecznie kościół zaczęto budować w roku 1740 na specjalnie usypanym wzgórzu, w samym środku wsi. Sanktuarium w Rokitnie, wraz z jego głównym przedmiotem religijnej czci – Cudownym Obrazem Matki Bożej, posiada wielowiekową historię, jako szkoła żywej wiary dla ludu tych ziem. Modlitwa, wyciszenie – Bazylika, Ogrody rokitniańskie, Kalwaria Rokitniańska Rokitno to znak naszej potrzeby zatrzymania się w biegu. Biegu, jaki wyznacza nam tempo życia, nieumiarkowanie w jego konsumpcji. Biegu, podczas którego nie mamy czasu ani na słuchanie, ani na opowiadanie. Tutaj, w Rokitnie, jest Ktoś, Komu można opowiadać, Ktoś, Kto słucha. Tutaj możemy zahamować swoje zabieganie, wolnym krokiem przejść wszystkie stacje zatrzymań.

Ogrody rokitniańskie

Do Rokitniańskich Ogrodów najczęściej przybywają autokarowe wycieczki złożone w większości z katolików. Mają do przejścia około 4,5 km – 32 stacje męki Jezusa i boleści Matki Bożej. Indywidualnych turystów Ogrody zachwycą swoim położeniem, różnorodnością zielonych zaułków i labiryntem.

Imprezy kulturalne

W sanktuarium obchodzone są 4 odpusty:

• Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3 maja)
• Matki Bożej Rokitniańskiej (18 czerwca)
• Narodzenie Najświętszej Maryi Panny (pierwsza niedziela września)
• Matki Bożej Różańcowej (pierwsza niedziela października)

 


Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Rokitno 37
66-340 Przytoczna
tel.: +48 95 749 30 43
www.rokitno.orgGALERIA