Zabór – weekend z tradycją


Zabór wieś położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Zabór, której jest siedzibą. Miejscowość leży w Niecce Zaborskiej, w pobliżu jeziora Liwno, ok. 5 km od rzeki Odry, wśród kompleksów leśnych.

Lubuskie Centrum Winiarstwa

Wzgórze między Łazem a Zaborem, położone na wysokości od 67 do 105 m n.p.m., to miejsce gdzie powstała w 2013 r. największa samorządowa winnica w Polsce. Oddalone jest od Zielonej
Góry o około 12 km. U jego podnóża wybudowano Lubuskie Centrum Winiarstwa, które przystosowano do obsługi ruchu turystycznego i promocji tradycji
winiarskich województwa. Pod względem klimatycznym jest to jedno z najlepszych dla uprawy winorośli miejsc w regionie. Na obszarze około 35 hektarów trzynastu winiarzom wydzielono parcele pod winnice. Pierwszych nasadzeń dokonano tutaj w roku 2013, a na wiosnę następnego posadzono przeszło 40.000 krzewów winnej latorośli. Już teraz obsadzone winną latoro- ślą wzgórze robi wrażenie, a jeszcze nie wszyscy winiarze zagospodarowali swoje działki.

Winnica jest ogrodzona, a po jej terenie oprowadzają właściciele, którzy posiadają tam swoje nasadzenia. Lubuskie Centrum Winiarstwa jako centralny punkt na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu, będzie predysponowane do prezentacji poszczególnych winnic, pasiek oraz innych interesujących zabytków dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu, a także produktów tradycyjnych wytwarzanych tutaj od lat.

Warto zobaczyć

• Inne winnice www.szlakwinaimiodu.pl

Imprezy kulturalne

• „Święto młodego wina” w listopadzie
• „Święto wina” na przełomie maj czerwiec
• „Winobranie” we wrześniu


Lubuskie Centrum Winiarstwa
ul. Winiarska 1
Zabór
tel.: +48 68 320 01 12
zabor@lubuskie.pl
www.centrumwiniarstwa.pl

 

 GALERIA