Iłowa – weekend z przyrodą


Iłowa położona jest w zachodniej części powiatu żagańskiego. Geograficznie gmina należy do Niziny Śląskiej, znajduje się wśród Borów Dolnośląskich, nad dopływami Bobru: Czerną Mała i Czerną Wielką.

Park Dworski w Iłowej

Park jest nie tylko urokliwym miejscem rekreacji i wypoczynku. Romantyczna sceneria to znakomite tło sesji fotograficznych. W starszej części znajdują się ogrody angielski i francuski.
Szczególną wartość ma ogród japoński z herbaciarnią, kamiennymi latarniami, mostkami – pierwszy japoński ogród w Europie! Został założony na początku XX w. z inicjatywy hrabiego Fryderyka von Hochberga Fürstensteina, właściciela pałacu oraz parku w latach 1902-1921, pasjonata sztuki ogrodniczej, znawcy sztuki orientu. Układ ścieżek, kanałów, sztuczne jeziorko i wyspy zachowane są do dziś. W ogrodzie chińskim uwagę zwracają bramy księżycowe – dwa ceglane mury z owalnymi i okrągłymi otworami. Przekraczając je, dochodzi się do mostku miłości z chińską pagodą. Iłowskie ogrody zakwitają od wczesnej wiosny. Gdy zawitasz tu w maju, prawdziwą ucztę dla zmysłów przeżyjesz w imponującym gaju różaneczników (rododendronów).
Okazałe krzewy z wielobarwnymi kwiatami w różnych odcieniach czerwieni, fioletu, żółci, różu zauroczą każdego. W parku zobaczysz też wiele interesujących fontann. Zwróć uwagę m.in. na aleję dębowo-grabową, okazałe lipy, klony, olsze i cisy.

W pobliżu Iłowej znajduje się prawdziwy skarb przyrody – Bory Dolnośląskie, największy w Polsce las o powierzchni ok. 1650 km². Różnorodne formy terenowe sprawiają, że jest to nie tylko jeden z najpiękniejszych lasów w Polsce, ale także jedno z najlepszych miejsc do zbierania grzybów. Można natrafić na rośliny chronione, takie jak wawrzynek wilczełyko, pióropusznik strusi, widłak cyprysowaty, rosiczka długolistna, ponikło wielołodygowe czy storczyk Fuchsa.

Warto zobaczyć
• Pałac w Iłowej
• Organy w kościele pw. Chrystusa Króla

Imprezy kulturalne
• Święto Parku Dworskiego – maj
• Święto Kwitnących Azalii – maj
• Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – maj


tel.: +48 68 368 14 00
www.ilowa.plGALERIA