Kostrzyn nad Odrą – weekend z historią


Kostrzyn nad Odrą – miasto leżące u ujścia Warty do Odry, w którym znajduje się muzeum absolutnie szczególne: zlokalizowane na kostrzyńskim Starym Mieście Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Niegdyś tętniąca życiem dzielnica zmieniła się w 1945 roku na kilkadziesiąt lat w morze ruin. Dziś można przejść się uliczkami dawnego miasta mijając mury dawnych kamienic, zamku czy kościoła. W tym samym miejscu znajdują się również fortyfikacje twierdzy będącej najstarszą twierdzą bastionową na terenie Polski. Wznoszona od pierwszej połowy XVI wieku, konsekwentnie przebudowywana, była areną wielu ważnych zdarzeń.

Bastion Filip
Jeden z trzech zachowanych bastionów twierdzy Kostrzyn i jedyny udostępniony zwiedzającym.

Brama Berlińska
Jedna z trzech bram prowadzących do miasta stanowiąca element umocnień twierdzy Kostrzyn. W pomieszczeniach, które są bezpłatnie udostępnione dla zwiedzających, można zobaczyć wybrane zabytki znalezione na terenie Starego Miasta Kostrzyn oraz okolic.

Wystawa Memento Küstrin

„Memento Küstrin – okruchy życia przedwojennego miasta” to pierwsza wystawa Muzeum Twierdzy Kostrzyn prezentowana w jego nowej siedzibie. Celem ekspozycji jest przybliżenie publiczności realiów codziennego życia cywilnych mieszkańców Kostrzyna przed 1945 rokiem.

Usługi przewodnickie

Historia kostrzyńskiej Starówki jest pasjonująca. Stare Miasto ze swoim zamkiem, ratuszem, kościołem parafialnym i rynkiem posiadało niepowtarzalny urok. Wojna spowodowała, że miasto zamarło na bez mała 50 lat. Jeszcze nie tak dawno miejsce po dawnej Starówce mogło budzić jedynie tęsknotę za tym, co przestało istnieć. Dziś spod hałd ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic, bruki uliczek i chodniki, a część obiektów twierdzy została odrestaurowana. Spacer po Starym Mieście to sentymentalna podróż do czasów, kiedy Kostrzyn był jednym z najpiękniejszych miast Brandenburgii. Stary Kostrzyn można oczywiście zwiedzać samodzielnie, lecz prosimy pamiętać, że „kamienie mówią” tylko w przenośni i nigdy nie opowiedzą tego, co mogą przekazać i pokazać wykwalifikowani przewodnicy.

Lekcje Żywej Historii
Mając na celu uatrakcyjnienie i zainteresowanie historią Muzeum występuje również z ofertą Lekcji Żywej Historii.


Muzeum Twierdzy
Kostrzyn nad Odrą
ul. Graniczna 1
66-470 Kostrzyn nad Odrą
tel.: +48 95 752 23 60
www.muzeum.kostrzyn.plGALERIA