Szprotawa – weekend w mieście


Szprotawa miasto w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. Szprotawa leży w południowej części województwa lubuskiego. Miasto
usytuowane jest w odległości 50 km od Zielonej Góry, 26 km od autostrady A4, 60 km od granicy polsko-niemieckiej.

Szprotawa to malownicze i bogate w zabytki miasto, położone w południowej części województwa lubuskiego, na Równinie Szprotawskiej. Gminę Szprotawa otacza kilka koron, dlatego to właśnie korona stała się podstawą logotypu używanego w materiałach informacyjnych i promocyjnych.

Na kartach historii Ziemia Szprotawska zapisała się już w roku 1000. To tutaj, w dawnej Iławie, na przedmieściach Szprotawy, Bolesław Chrobry spotkał się z cesarzem Ottonem III. Dzisiaj Iława stanowi zachodnią dzielnicę
miasta Szprotawy. Aby bliżej poznać przeszłość Szprotawy i jej dawnych mieszkańców, można zajrzeć do Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Warto zwiedzić także Izbę Historii, to najstarszy i najciekawszy zbiór eksponatów, zdjęć i dokumentów związanych z historią miasta i regionu.

Dla turystów przygotowano kilka propozycji zwiedzania terenów Szprotawy i okolic. Wart uwagi jest bardzo ciekawy „szlak północny” długości około 50 km.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Pierwsza pisemna wzmianka o kościele pochodzi z 1260 roku. Pierwotnie była to budowla kamienna o wiele mniejszych rozmiarach niż obecnie. W XV w. kościół rozbudowano. Wnętrze posiada wystrój barokowy i regencyjny. Na ścianie północnej znajduje się płyta nagrobna Bertolda z Wierzbna uznawana za najstarszą datowaną płytę nagrobną (1316 rok) Dolnego Śląska. Pod kościołem znajdują się niedostępne krypty grobowe i domniemany węzeł podziemnych przejść.

Po rozbudowie w latach 1416-1424 kościół jest halowy, sześcioprzęsłowy z obejściem i pięciobocznym zamknięciem od wschodu. Od północy znajduje się czworoboczna wieża, prostokątna kaplica N.M.P. i zakrystia. Od południa podobne kaplice. Obok kościoła stoi dawny budynek klasztorny magdalenek, sprowadzonych tu w 1314 roku z Bytomia Odrzańskiego przez księżną Mechtyldę. Dobra jego zostały przejęte przez państwo pruskie w czasie sekularyzacji dóbr zakonnych w 1810 roku, a w budynku klasztornym założono wówczas szkołę rzemieślniczą. Budynek po licznych przebudowach stracił swój stylowy charakter.

Warto zobaczyć

• kościół pw. św. Andrzeja Apostoła
• kościół pw. Bożego Miłosierdzia
• kościół ewangelicki pod wezwaniem Zbawiciela
• klasztor magdalenek z XVII wieku
• cmentarz żydowski z połowy XIX wieku
• mury obronne z XIV wieku
• baszta przy kościele ewangelickim
• brama Żagańska – miejska, siedziba Muzeum Ziemi Szprotawskiej
• ratusz


Kościół pw. Wniebowzięcia
Najświętszej Marii Panny
Plac Kościelny
67-300 Szprotawa
tel.: +48 68 376 11 25
promocja@szprotawa-um.pl
www.szprotawa.plGALERIA