Gorzów Wielkopolski – weekend w mieście

Gorzów Wielkopolski to perła północno-zachodniej Polski, położona w sercu województwa lubuskiego. Jest nie tylko siedzibą władz wojewódzkich, ale również ważnym ośrodkiem administracyjnym regionu. Geograficznie, miasto usytuowane jest na obrzeżach Kotliny Gorzowskiej, gdzie Równina Gorzowska spotyka się z rzeką Wartą i jej dopływem, Kłodawką.

Oto miejsca, na które warto zwrócić uwagę:

Bulwar Nadwarciański

Ten malowniczy deptak oferuje trzy różne poziomy: przystań dla łodzi, taras widokowy oraz strefę spacerową z urokliwym placykiem. Dostępne są tu także przejścia dla osób o ograniczonej mobilności. Spacerując bulwarem, można podziwiać piękne klomby, galerię rzeźb oraz charakterystyczne klinkierowe arkady z balkonami.

Gorzów Wielkopolski z lotu ptaka

Fontanna „Motylia” w Parku Górczyńskim

To największa miejska atrakcja wodna. W basenie o kształcie koła o średnicy 25 m, znajduje się 30 dysz. Centralna dysza wyrzuca wodę na wysokość 7 m, podczas gdy pozostałe tworzą kaskady o wysokości 3-4 m. W okolicy fontanny znajduje się także otwarta siłownia.

„Titanic”

Ten niezwykły budynek to dzieło braci Sierakowskich. Ukończony w 2000 roku, stanowi ciekawy przykład nowoczesnej architektury o powierzchni 1200 m². Wewnątrz można zobaczyć zabytkowy tramwaj z 1899 r., który został stworzony specjalnie dla miasta Landsberg. Replika tramwaju zachowuje wiele oryginalnych elementów, w tym drewniane detale i podwozie z lat 20. XX wieku.

Dzwon Pokoju. Pomnik przyjaźni polsko-niemieckiej

Na uwagę zasługuje inskrypcja na tablicy, która zawiera fragment z „Pieśni o dzwonie” autorstwa Fryderyka Schillera: „Niech radością miasta będzie, Pokój jego pierwszym dźwiękiem.”

Pomnik Jana Pawła II

Brązowa rzeźba przedstawiająca Jana Pawła II ma wysokość 3 m i waży prawie 2 tony. Nad postacią wznosi się imponujący, 13-metrowy krzyż. U podstawy monumentu umieszczono herby Gorzowa i Zielonej Góry oraz inspirujące słowa papieża: „Nie bójcie się dawać świadectwa. Nie lękajcie się świętości.”

Warto zobaczyć również:

  • Gmach teatru im. J. Osterwy, ul. Teatralna 9, z pocz. XX w.
  • Mury obronne, z XV w.
  • Kościół ewangelicki, obecnie rzym.-kat. par. pw. MB Różańcowej
  • Kościół par. pw. Świętego Krzyża
  • Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP
  • Kościół ewangelicki, obecnie rzym.-kat. par. pw. Chrystusa Króla
  • Kościół par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Przydatne informacje:

Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wlkp.