Bytom Odrzański – weekend w mieście


Bytom Odrzański to miasto w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, powiecie nowosolskim. Położone jest 22 km na zachód od Głogowa i 12 km na wschód od Nowej Soli. Leży na lewym, zacisznym brzegu Odry i zachwyca niemal dziewiczym krajobrazem nieopodal Wzgórz Dalkowskich. Resztek po najdawniejszej historii Bytomia Odrzańskiego trzeba szukać jakieś 1,5 km na zachód od dzisiejszych granic miasta. Kryją się tam szczątki grodu kasztelańskiego.

W trakcie spaceru po mieście ulicą Dworcową warto również zwrócić uwagę na urokliwe budynki przedszkola oraz poczty. Bytomski rynek został nominowany przez National Geopraphic w konkursie na 7 nowych cudów Polski. Wyróżnia się na nim renesansowy budynek ratusza z potężną, wysoką wieżą. Najpiękniejszy budynek w mieście to Hotel Pod Złotym Lwem. Bogato zdobioną, barokową fasadę kamienicy trudno przeoczyć. Odznacza się płaskorzeźbą lwa nad wejściem, zaś niedaleko stoi nieco zagadkowa rzeźba. Bytomski czarny
kot jest niezwykle dystyngowany, poważny, a zarazem skupiony na swym zadaniu: pomaga utrzymać pion podchmielonym gościom, którzy pogubili drogę do domu.

Bytomska starówka chowa też inne ciekawostki. Pierwsza stoi na rynku. To kolumnowa fontanna z nagim chłopcem, którego pochodzenie wciąż owiane jest mgłą niepewności. Inną ciekawostką są klimatyczne schody rybackie, które prowadzą na brzeg Odry. Bytomska marina oferuje 10 bezpłatnych miejsc do cumowania, natomiast w porcie i naprzeciw mariny (po drugiej stronie Odry) znajdują się najlepsze miejscówki do łowienia ryb.

Na przeciwległy brzeg można za darmo przeprawić się łodzią, codziennie w godzinach 6-11 oraz 15-19. Nie można być w Bytomiu nad Odrą i nie zobaczyć kościoła św. Hieronima. Jego masywnej wieży o namiotowym dachu. Kamienno-ceglana świątynia o wielowiekowych dziejach
strzeże w swych wnętrzach kolebkowych sklepień z lunetami oraz bogatego wyposażenia barokowego, zwłaszcza ołtarza głównego i ambony. W murze orientowanego kościoła ulokowane są m.in. kule armatnie – ślady szwedzkiego ostrzału w czasie wojny trzydziestoletniej. Natomiast w narożach ceglanej ściany tkwią nietypowe zabytki. Są to krzyże pokutne w kształcie litery T (krzyż św. Antoniego).

Warto zobaczyć

• kościół ewangelicki z XVIII wieku
• ratusz
• pozostałości fosy miejskiej
• ziemne umocnienia graniczne Wały bytomskie

Imprezy kulturalne

• Festiwal Twórczości Muzycznej Niewidomych
• Święto Bzów
• Biesiada Zespołów Ludowych
• Flis Odrzański


Urząd Miejski
Rynek 1, 67-115 Bytom Odrzański
tel.: +48 68 388 40 22
bytomodrzanski@ bytomodrzanski.pl
www.bytomodrzanski.plGALERIA