Drezdenko – Weekend w mieście

Drezdenko to malownicze miasteczko usytuowane na styku Pojezierza Wielkopolskiego i Pomorskiego. Znajduje się w sercu Kotliny Gorzowskiej, otoczone jest bujnymi lasami i krystalicznymi jeziorami. Jego położenie nad rzeką Notecią dodaje mu uroku i czyni atrakcyjnym miejscem dla miłośników wodnych aktywności.

Drezdenko jest doskonale skomunikowane dzięki linii kolejowej, która łączy Krzyż z Kostrzynem nad Odrą. Dzięki temu istnieje możliwość szybkiego dotarcia do Berlina. Ponadto, bliskość węzła kolejowego w Krzyżu sprawia, że z Drezdenka można łatwo dostać się do niemal każdego zakątka Polski.

Miasto i okoliczna gmina kryją w sobie wiele skarbów. Zabytki architektury, ślady przeszłości oraz liczne atrakcje turystyczne przyciągają tu co roku wielu turystów. Drezdenko to miejsce, gdzie historia łączy się z pięknem przyrody, tworząc niepowtarzalny klimat.

Park Kultury Światowej

Miejsce to kiedyś pełniło funkcję ogrodu jordanowskiego. Teraz, położony nad malowniczą Starą Notecią, park kusi miniaturami znanych zabytków z różnych zakątków globu. Możemy tu podziwiać miniatury takich budowli jak: wieża Eiffla, majestatyczne Tadż Mahal, Sfinks z Gizy, Statua Wolności, świątynia Kukulkana z Chitzen Itza czy też znana opera w Sydney. Te wapienne repliki są dziełem rogozińskiego artysty, Michała Niedźwiedzia. Przy każdej z miniatur umieszczono tablice z informacjami o danym zabytku. Park oferuje również przestronny plac zabaw dla najmłodszych, ściankę do wspinaczki oraz efektowną fontannę.

Park Kultur Świata
ul. Kopernika 5
66-530 Drezdenko

Zespół Pałacowo – Parkowy

Przy placu Wolności wznosi się barokowy pałac z 1766 roku, który obecnie pełni funkcję Gimnazjum nr 1 w Drezdenku. Otaczający go zespół budynków jest częścią dawnej twierdzy, wzniesionej przez Brandenburczyków na przełomie XVI i XVII wieku. Z tej okazałej budowli zachowały się fragmenty fosy, resztki bastionów oraz fundamenty dawnych budynków, takich jak kościół garnizonowy, koszary czy zbrojownia.

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiejim. Franciszka Grasia

W początkach XVII wieku, na wschodnich obrzeżach Drezdenka, powstała imponująca twierdza. Jej inicjatorem był elektor brandenburski Joachim Fryderyk, a projektantem holenderski inżynier Mikołaj de Kamp. Twierdza, o charakterystycznym gwieździstym kształcie i ziemnych obwałowaniach, pełniła swoją rolę do połowy XVIII wieku. W jej obrębie znajduje się spichlerz, który jest jednym z najstarszych budynków w Drezdenku. Ten zabytkowy obiekt jest pod ochroną i wpisany do rejestru zabytków.

Drezdenko z lotu ptaka