Drezdenko – weekend w mieście


Drezdenko – niewielkie miasteczko na pograniczu Pojezierza Wielkopolskiego i Pomorskiego. Otoczone lasami, wśród jezior, położone jest nad Notecią. Obszar gminy Drezdenko zajmuje centralną część Kotliny Gorzowskiej rozciągając się w poprzek Pradoliny. Miasto położone jest przy linii kolejowej łączącej Krzyż z Kostrzynem n/Odrą, co umożliwia bezpośrednie połączenie z Berlinem. Bliskość węzła kolejowego w Krzyżu daje możliwość uzyskania połączeń nieomal ze wszystkimi miejscowościami w kraju. Gmina obfituje w wiele zabytków i atrakcji turystycznych.

Park Kultur Świata (Park of World Culture)

Park jest w miejscu dawnego ogrodu jordanowskiego. W parku rozciągającym się nad Starą Notecią znajdują się miniatury sławnych budowli z całego świata: wieży Eiffla, świątyni Tadż Mahal, Sfinksa z Gizy, amerykańskiej Statui Wolności, świątyni Kukulkana w kompleksie Chitzen Itza oraz budynku opery w Sydney. Formy z wapienia stworzył rogoziński rzeźbiarz Michał Niedźwiedź. Każdy obiekt posiada stosowne tablice informacyjne. Przy parku funkcjonuje też rozległy plac zabaw dla dzieci oraz ścianka wspinaczkowa. Urządzono również fontannę.

Zespół Pałacowo – Parkowy

Zespół Pałacowo – Parkowy znajduje się przy placu Wolności. Budowla z barokowym pałacem z 1766 roku, obecnie siedziba
Gimnazjum nr 1 w Drezdenku. Cały kompleks budynków Gimnazjum położony jest w obrębie twierdzy wybudowanej przez Brandenburczyków na przełomie XVI i XVII w. Pozostały po nim m.in. części fosy, resztki bastionów, fundamenty kościoła garnizonowego, koszar i zbrojowni.

Kościół Parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego

O pierwszym kościele zlokalizowanym na Placu Kościelnym wiadomo, że spłonął podczas wielkiego pożaru Drezdenka
w 1662 roku. Kościół parafialny p. w. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku wybudowano według projektu architekta prof. Johannesa Otzena (choć są tacy, którzy autorstwo projektu przypisują architektowi o nazwisku Spitt). Decyzję o przyjęciu projektu podjęto w 1896 roku. Roboty zakończono w roku 1902, 11 czerwca poświęcono nową świątynię. Po przejęciu Drezdenka przez Polaków, w dniu 5 sierpnia 1945 roku kościół poświęcono na świątynię katolicką.

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiejim. Franciszka Grasia

W pierwszych latach XVII wieku, na wschód od miasta, wybudowano potężną twierdzę. Jej fundatorem był elektor brandenburski Joachim Fryderyk. Twierdzę pobudowano wg projektu holenderskiego inżyniera Mikołaja de Kampa. Było to założenie typu nizinnego, o gwieździstym obrysie, ziemnych obwałowaniach i bastionach w narożach. Twierdza pełniła swoje funkcje do połowy XVIII wieku. Spichlerz jest jednym z najstarszych, a najprawdopodobniej (przyziemie) najstarszym, zachowanym budynkiem w Drezdenku. Jest obiektem wpisanym do Rejestru Zabytków i podlega ścisłej ochronie.


Park Kultur Świata
ul. Kopernika 5
66-530 Drezdenko
tel.: +48 95 762 29 58
www.drezdenko.plGALERIA