Bytnica – weekend kulinarnie


Festyn Ruskich Pierogów

Odbywający się każdego roku w trzecią sobotę czerwca to jedna z największych imprez w regionie, która ściąga do miejscowości ponad 5000 gości. Znane w całym województwie i nie tylko „Budachowskie pierogi”,przygotowane według własnej receptury przez tutejsze gospodynie rozchodzą się co roku w ilości ponad 25 tys. sztuk. Ruskie Pierogi to nasz produkt regionalny.

Święto Pieczonego Ziemniaka

Festyn odbywa się co roku w trzecią sobotę września w miejscowości Dobrosułów. Święto Pieczonego Ziemniaka, to festyn organizowany przez mieszkańców wsi Dobrosułów. Impreza, jedna z najbardziej popularnych w regionie, gromadzi ogromną liczbę gości. W ramach festynu przeprowadzany jest konkurs na oryginalną i smaczną potrawę z ziemniaka, a na stoiskach gastronomicznych serwowane są wszelkiego rodzaju potrawy ziemniaczane, wśród których znajdują się słynne Dobrosułowskie Pierogi z nadzieniem z dziczyzny. Organizowane konkursy sportowo-rekreacyjne tematycznie także wiążą się z ziemniakami. Festyn obfituje w występy artystyczne, które kończy zabawa taneczna do samego rana. Na licznych stoiskach gastronomicznych serwowane są najlepsze wiejskie potrawy oraz specjalnie przygotowane liczne przysmaki z ziemniaka. Imprezą towarzyszącą są Otwarte Mistrzostwa Powiatu Krośnieńskiego w Grzybobraniu.

Festiwal Kultury Łowieckiej w Bytnicy

Jest to jednodniowa impreza integrująca mieszkańców regionu oraz środowiska łowieckie i przyrodnicze z Polski i Niemiec. Festiwal jest realizowany przez Gminę Bytnica w partnerstwie Sołectwem Bytnica oraz niemieckim związkiem sygnalistów łowieckich. Głównymi atrakcjami Festiwalu jest bogaty program artystyczny nawiązujący do tematyki łowieckiej, degustacja specjalnie przygotowanych potraw myśliwskich oraz pokazy trofeów i sprzętu myśliwskiego. Każdy gość może spróbować specjałów kuchni myśliwskiej, przygotowanych specjalnie na tę okazję, wśród których będzie można znaleźć pieczone dziki, kiełbasy, szynki, gulasz czy bigos. Obejrzeć można także wystawę trofeów myśliwskich w przygotowanej do tego celu galerii oraz pokazy malarstwa o tematyce ściśle związanej kulturą łowiecką. Tego dnia ma także miejsce międzynarodowy koncert muzyki myśliwskiej, gdzie na przygotowanej do tej ceremonii scenie odbywają się koncerty
zespołów łowieckich, pokazy gry na rogach, pokazy wabienia zwierzyny oraz pokazy sygnalistyki łowieckiej.

Warto zobaczyć

• Kościół barokowy w Budachowie
• Budynek folwarczny z połowy XIX wieku w Budachowie
• Park z końca XVIII stulecia z bogatym drzewostanem
w Budachowie
• Kościół eklektyczny z XIX wieku w Dobrosułowie
• Kościół p.w. Jana Chrzciciela zbudowany w roku 1776 w Grabinie
• Dwór z pierwszej połowy XVIII wieku w Grabinie
• Kościół zbudowany w stylu barokowym w Bytnicy
• Pałac z XVIII wieku w Bytnicy
• Gryżyński Park Krajobrazowy
• Rykowisko na Łąkach Dobrosułowskich
• Zespół Pałacowy w Gryżynie


Urząd Gminy
Bytnica 52
66-630 Bytnica
tel.: +48 68 391 57 96
sekretariat@bytnica.pl
www.bytnica.plGALERIA