Ujście Warty – weekend aktywnie


Gmina Słońsk położona jest w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Na obszarze gminy znajdują się następujące rezerwaty przyrody: rezerwat przyrody Dolina Postomii – chroni naturalne ekosystemy leśne i nieleśne oraz rezerwat przyrody Lemierzyce – chroni las mieszany to charakterze naturalnym.

Biuro Turystyki Przyrodniczej DUDEK /
Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty

Okolice Słońska to jeden z najważniejszych w całej Europie terenów podmokłych, rozciągający się na przestrzeni kilku tysięcy hektarów i gromadzący w okresie wędrówek Rzeczpospolita Ptasia jest to nowa w skali Polski inicjatywa, której celem jest klubowe zrzeszenie miłośników ptaków odwiedzających Słońsk.

Wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej obowiązuje konstytucja i kodeks obserwatora ptaków. Miłośnicy ptakówotrzymują paszporty, w których zbierają pieczątki potwierdzające pobyt (różne w każdym roku). Każdy rok poświęcony jest innemu gatunkowi ptaka, wybranemu spośród rzadkich lub zagrożonych, występujących w Rzeczpospolitej Ptasiej. Są organizowane zloty ptakolubów, plenery i imprezy edukacyjne.
Naturalne warunki geograficzne, ścieżki rowerowe, piesze, szlaki wodne, a także baza gastronomiczna i miejsca noclegowe sprawiają, iż Gmina Słońsk jest wspaniałym miejscem do wypoczynku. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie można zobaczyć żyjące w naturze konie i krowy. Na gminnych łąkach znajdują się czatownie i tarasy widokowe skąd można podglądać naturę. Co roku na wiosnę tereny Parku Narodowego, okolice Przyborowa i Słońska są zalewane przez wody roztopowe co stwarza niepowtarzalne wrażenia. Największe Jezioro Radachowskie, a także mniejsze zbiorniki wodne, rozlewiska rzeki Postomii, bliskość rzeki Warty i Odry stwarzają wyśmienite warunki dla wędkarzy. Spływy kajakowe po Postomii – Szlakiem zimorodka oraz po Warcie i Odrze w okolicach Kostrzyna oraz możliwość wypożyczenia kajaków to atrakcja dla osób poszukujących wrażeń.

Warto zobaczyć

• neogotycki kościół w Słońsku
• kościół w Głuchowie
• kościoły w Lemierzycach
• szachulcowy kościół z XIX wieku w Chartowie
• ruiny zamku Joannitów
• młyn wodno-elektryczny
• pomnik i muzeum martyrologii poświęcone ku czci ofiar Obozu Sonnenburg


Biuro Turystyki Przyrodniczej
DUDEK / Rzeczpospolita Ptasia
w Ujściu Warty
66-436 Słońsk
Stacja Pomp 2
tel.: +48 95 7572212
+48 607 08 13 17
hoopoe@hoopoe.com.pl
www.hoopoe.com.pl
www.tps-unitisviribus.org.pl

 GALERIA